LOB-onderzoeksbank

Expertisepunt LOB
< overzicht

‘Weerbaar en wendbaar’ als succesfactor. ECBO (expertisecentrum beroepsonderwijs), ‘s Hertogenbosch

Beelen-Slijper, J. van. (2018)

Wat hebben mbo‑studenten nodig om de overstap naar het hbo succesvol te maken?

____________________________

Ongeveer 40% van de mbo‑4‑studenten stroomt door naar het hbo, maar een aanzienlijk deel valt uit door knelpunten in didactiek, abstractieniveau en studievaardigheden. Het onderzoek laat zien dat LOB effectiever wordt wanneer oriëntatie zich richt op beroepscontexten en hbo‑leerervaringen, zodat studenten beter voorbereid, weerbaarder en wendbaarder zijn bij de overgang naar het hbo.

____________________________

Samenvatting van het onderzoek 

Rond 40% van de mbo-studenten van niveau 4 kiest na diplomering voor doorstuderen in het hbo. Een overgang die voor menigeen problemen oplevert. Het percentage uitvallers in het eerste jaar is aanzienlijk. Hoe komt dat, waar liggen de struikelblokken en: wat te doen om die transitie soepeler te laten verlopen? Zijn mbo’ers wel ‘weerbaar en wendbaar’ genoeg voor het hbo?

Wat kun je uit het onderzoek meenemen naar de LOB-praktijk? 

De transitie van mbo naar hbo kan verbeterd worden door bij oriëntatieactiviteiten het accent te leggen op beroepscontexten of beroepstaken, in plaats van op het beroep zelf of kansen op werk in de beroepssector. Want niet alleen jongeren zelf veranderen nog veel, maar daarnaast verandert ook de arbeidsmarkt om hen heen razendsnel. Het is aan te bevelen bij LOB-activiteiten aandacht te schenken aan specifieke ‘struikelblokken’ waar mbo’ers tegenaan lopen bij de transitie van mbo naar hbo. Mbo’ers blijken meer moeite te hebben met de andere lesdidactiek in het hbo, de complexiteit en het abstractieniveau van de leerstof en beschikken niet altijd over de juiste planningsvaardigheden. Kennismaking met concreet lesmateriaal uit het hbo, ervaren hoe de lessen zelf eruit zien en in welk tempo de lessen worden aangeboden kan de mbo’er meer weerbaar en wendbaar maken bij de overstap van mbo naar hbo.